Mobilya Üretiminde Ahşap

Günlük yaşamda insanoğlu ile en fazla etkileşime giren ürünlerden olan ahşap mobilyalar günümüzde hala popüler ve yaygın… Peki mobilya üretiminde ahşabı diğer malzemelere göre daha çekici kılan nedir?


Yüzyıllardır mobilyanın ana malzemesi olan ahşap, endüstriyelleşmenin etkisi ve seri üretim bantlarına uygunluk adına değişime uğramıştır. Çeşitli işlemler ile fiziksel ve kimyasal yapısı bozulan ahşap, paneller haline getirilip (MDF, Sunta, Yonga Levha, OSB, Kontrplak gibi) standart mobilyalar üretilmek üzere yeni formlara dönüşmüştür.

Ahşabın dokusunu, sıcaklığını, doğallığını hissedebildiğimiz masif mobilyalar, kimliğini hala korumaktadır. Geleneksel yöntemler, doğal veya fırın teknolojileri ile kurutulmuş ağaçlarla ve el işçiliği ile üretilen mobilyalar, yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi haline gelirken yüksek zanaat değerine sahip mobilyalar ortaya çıkıyor. Zanaatkarlar tarafından üretimi yapılan mobilyaların üretim süreci oldukça meşakatlidir. Ananas Woodworking bünyesinde üretilmiş olan bir ürün, ilk olarak tasarımcılar tarafından hayal edilir, eskizler, maketler ve bilgisayar ortamı modelleri ile nihai formuna kavuşur. Keresteler, ahşap ustaları tarafından kullanılmadan önce %15 nem oranının altında olup olmadığına bakılır. Ağaç türü, desen, renk ve doku, ahşabı özel yapan detaylardır. Ananas Woodworking atölyesinde tasarımcılar ve marangozlar bu detayları en uygun eşleştirmeler ile ürüne dönüştürmektedirler. İşlenen keresteler, zımpara ve yüzey işlemleri ardından doğal; organik yağlar ile yağlanır. Kullanıma hazır olan ürünlerin her biri birbirinden desen, renk ve doku olarak farklılıklar gösterir ve kullanıcısına özeldir.


Yaşam alanlarınızda sizinle beraber varlığını sürdüren mobilyalar, kütük masalar, ahşap sehpalar, tv üniteleri, konsollar, zigon sehpalar, duvar aksesuarları, yatak odası mobilyaları, seperatörler özellikle ahşabın yoğun kullanıldığı ürünlerdir. Tercihen ceviz, meşe, kestane, ladin, sedir, dişbudak, ıhlamur, iroko, karaağaç, çam, kayın ağaçları yoğun olarak ahşap mobilya yapımında kullanılmaktadır. Mobilya, kullanıcısının ihtiyaçlarına ve görsel kaygılarına göre seçilen ağaç türü ile üretilir. Örnek olarak, dış mekan mobilyalarında tercih edilen iroko ağaçları iç mekan mobilyalarında nadiren tercih edilmektedir. İroko ağacının doğal yapısı onu -yüzey koruyucuları kullanılmasa da- su, güneş gibi dış mekan etkenlerine karşı diğer ağaçlara göre daha dayanıklı kılar. Muhteşem renk ve desenleri olan ceviz ağaçları ise iç ve dış kapılar, iç mekan mobilyaları, masif ahşap ceviz masalar, sehpalar, üniteler, saksılıklar, aksesuarların üretimi için vazgeçilmezdir.