Koronavirüs Etkileri


06.10.2020 | Çağdaş Cantürk


Alışkanlıkları, normalleri, yaşayış biçimlerini radikal bir şekilde değiştiren Covid-19 salgını,mobilya ve iç mekan kullanımlarını da değiştiriyor.Ortak kullanım alanları olan cafeler, restoranlar, ofisler, ortak çalışma alanları, oteller bu değişimlere en hızlı ayak uydurması beklenen ve istenen yerler olsa da, evlerimizde de birtakım mobilya kullanım alışkanlıklarımız  değişti. İşletmeler, bu tedbiramaçlı değişimlere karşı hızlı karşılık vermek ve müşteri- çalışan sağlığını korumaya yönelik önlemleri ivedilikle sağlamak durumunda kaldılar. Peki bu tedbirler nelerdir?


Yasal düzenlemeler ile birlikte getirilen, işletmelerde tedbir amaçlı dezenfektan kullanımı ve erişebilirliği, çalışanların maske kullanımı, kapalı alanlar için içerideki maksimum kişi sayısı gibi kısıtlamalar, koruyucu önlemler olarak bilinmekte. 
Müşteri sağlığını ve kendi çalışanlarının sağlığını önemseyen işletmeler ise, mobilyalarında, içmimarilerinde bireysel olarak değişimlere de ayrıca yöneldiler. Örneğin, tezgah/teşhir alanı olan işletmeler, teşhir ettiği yiyecekler ile müşteri arasında bir seperatör kullanımına baş vurdular. Ağırlıklı olarak cam kullanıldı bu amaçla.