ANANAS WORKSHOP


13.06.2019  |  Zeynep Eylül Erdem

Editleyen: Altuğ Toprak
Ananas Woodworking, misyonunda İzmir'in orta ölçekli sanayi merkezi olan Karabağlar bölgesinde konumlanmış atölyeyi üretim ve ürün tasarımı dışında tasarımcılara ve tasarım öğrencilerine uygun açık alan olarak kullanımlarına sunmak da var. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan olan workshoplar da bu misyonun bir parçası.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen İyi Tasarım İzmir / Good Design İzmir; İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentte tasarım ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik yürüttüğü; tasarımcıların, öğrencilerin, üreticilerin ve akademisyenlerin bir arada çalıştığı en kapsamlı kurumsal program olarak tanımlanabilir.


19 Ekim - 30 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen " Bir Arada " temalı program takviminde; atölye çalışmaları, konferanslar ve sergiler yer aldı. Ananas Woodworking ekibi olarak 13-14 Ekim tarihlerinde kurucuları Endüstriyel Tasarımcılar Çağdaş Cantürk ve Altuğ Toprak yürütücülüğünde, 28 tasarımcı adayı ile birlikte " Çocukların ve Yetişkinlerin Kullanımına Yönelik Ahşap Kent Ekipmanları " konulu 2 günlük atölye çalışmamızı gerçekleştirdik ve İzmir Kentinin tasarımla gelişmesine katkıda bulunmak istedik.

Çalışmanın birinci ayağında, İzmir Kent peyzajı ile uyumlu kent ekipmanları üzerine, kavram-fikir geliştirmeleri, ihtiyaç haritaları ve anahtar kelimeler ile birlikte ipuçları elde edildi ve bu ipuçları ışığında eskizler ve mockup maketler ortaya çıktı.